W poniedziałek, 11 lutego cypryjski minister finansów Vassos Shiarly powiedział reporterowi cypryjskiej gazety Kathimerini, że Cypr nigdy nie zaakceptuje pakietu pomocowego, który obejmowałby „strzyżenie” deponentów czyli partycypację właścicieli depozytów w cypryjskich bankach. Cytuję: Nie akceptujemy takich działań (strat właścicieli depozytów – T), nie prowadzimy w tej sprawie negocjacji i nigdy nie będziemy mogli zaakceptować takich działań. Kategorycznie oświadczamy, że takie działania byłyby nielegalne zgodnie z cypryjskim prawem, a także, jak sądzę, z prawem europejskim. Wierzę, że depozyty bankowe na Cyprze są bezpieczne i przedstawianie spraw w jakimkolwiek innym świetle jest bardzo ryzykowne.

Dziś rano ogłoszono pakiet pomocowy dla Cypru. Międzynarodowi kredytodawcy zgodzili się na bailout warty 10 mld euro. Jednym z warunków bailoutu jest wprowadzenie i natychmiastowe wyegzekwowanie jednorazowej opłaty od deponentów wynoszącej 9,9% wartości depozytów większych niż 100 000 euro oraz 6,75% wartości depozytów nieprzekraczających tej kwoty.

Ze strony Cypru warunki bailoutu zaakceptował nowy minister finansów – Michalis Sarris, który zastąpił Shiarly’ego z początkiem marca.