Cypryjska bessa: -98%

AllStarCharts opublikował wykres głównego wykresu cypryjskiej giełdy od 2006 roku do 2013 roku. Wykres wygląda jak spełnienie marzeń każdego permanentnego niedźwiedzia.

Od szczytu w 2007 roku do 15 marca 2013 roku (w tym tygodniu na cypryjskiej giełdzie notowania są na razie zawieszone) główny indeks cypryjskiej giełdy stracił 98,25%.  W okresie sześciu lat spadł z poziomu około 5500 punktów do niewiele ponad 100 punktów. Cypryjski indeks giełdowy znajduje się oczywiście kilkadziesiąt procent poniżej „dołka” z 2009 roku:

Za Allstarcharts

Za Allstarcharts

Myślę, że zachowaniu głównego indeksu kluczowy wpływ miały kursy banków. Wykres głównego indeksu cypryjskiej giełdy przypomina wykres podstawowego indeksu islandzkiej giełdy, a więc państwa, które także przeżyło upadek sektora bankowego, którego aktywa stanowiły kilkaset procent PKB.

Zgodnie z danymi World Federation of Exchanges na koniec stycznia 2013 spółki notowane na cypryjskiej giełdzie miały łączną kapitalizację rynkową na poziomie około 2 mld dolarów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gospodarka/Finanse, Rynki kapitałowe i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na Cypryjska bessa: -98%

 1. Kazimierz S pisze:

  beka

 2. ms pisze:

  Od kwietnia 2009 do dziś można było tam zarobić 100% na indeksie.

  • Trystero pisze:

   @ ms

   Na pewno nie do dziś. Aktualny poziom jest dużo, dużo poniżej kwietnia 2009. Natomiast w 2009 roku było tam mocne odbicie – co widać na wykresie.

 3. Jan pisze:

  Jak dobrze przyswoiłem newsa z wczorajszych Wiadomości. 10 mld pomocy było uzależnione od nałożenia jednorazowego opodatkowania lokat (chociaż nie jestem przekonany czy dziennikarze wyłapali że lokata to lokata) w bankach. Dziś wiemy że parlament się nie zgodził jak oceniacie szanse na powtórzenie się scenariusza Islandzkiego?

 4. karroryfer pisze:

  jak widać strefa euro nie chroni przed niczym – giełdy również

 5. Łukasz pisze:

  „chociaż nie jestem przekonany czy dziennikarze wyłapali że lokata to lokata”

  a tzw. „lokata jednodniowa”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *