Gdy puszczają zabezpieczenia…

Obserwatorzy segmentu małych i średnich spółek na WGPW zwrócili w środę uwagę na zachowanie kursu spółki Ceramika Nowa Gala.

Przy kursie odniesienia na poziomie 1,74 złotego handel na akcjach CNG był senny do godziny czternastej. Później cena akcji spadła do około 1,6 zł a około godziny szesnastej pojawiło się duże zlecenie sprzedaży, które spowodowało równoważenie rynku. Po wznowieniu notowań zawarto transakcje na prawie 460 000 akcji po cenie 1,5 a więc 14% poniżej kursu odniesienia. Do końca notowań, przy bardzo niskim obrocie, cena powróciła do poziomu 1,7 złotego. Dzisiejsze wahania ożywiły wykres CNG:

Za Stooq

Za Stooq

Po sesji giełdowej inwestorzy otrzymali wyjaśnienie zachowania cen akcji CNG. Spółka podała w komunikacie: że członek rady nadzorczej poinformował także spółkę, iż w dniu 27 marca 2013 na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA w związku ze złożonymi zleceniami sprzedaży zbył 482.490 akcji Ceramiki Nowej Gali SA za średnią cenę 1,59 zł za jedną akcje. Zlecenia sprzedaży akcji posiadanych przez członka rady nadzorczej emitenta były wystawione przez Bank na podstawie udzielonego zabezpieczenia. W związku z całkowitą realizacją przedmiotowego zabezpieczenia Bank nie będzie już wystawiał zleceń sprzedaży akcji emitenta posiadanych przez członka rady nadzorczej spółki.

Z raportu rocznego CNG wynika, że jedynym członkiem rady nadzorczej spółki posiadającym duży pakiet akcji jest Grzegorz Leszczyński (posiadał w dniu opublikowania raportu nieco ponad pół miliona akcji). Grzegorz Leszczyński to prezes i znaczący akcjonariusz Internetowego Domu Maklerskiego. Co ciekawe, to nie pierwszy przypadek gdy banki sprzedają akcje należące do prezesa IDM – w lipcu 2012 bank sprzedał około 3,5 mln akcji IDM  a w ostatnich dniach kolejne 0,7 mln akcji IDM.

Moim zdaniem  zachowanie kursu CNG i przyczyny tego zachowania można przedstawić jako rynkową anomalię, w której kurs akcji porusza się w zupełnym oderwaniu od czynników fundamentalnych. Naturalnie, można znaleźć wiele takich anomalii na rynku finansowym (osobną kwestią jest to czy takie anomalie mogę być przez inwestorów wykorzystywane) ale chciałem ją pokazać na prostym przykładzie z lokalnego rynku akcyjnego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rynki kapitałowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Gdy puszczają zabezpieczenia…

  1. Tyle że tam, gdzie pojawia się IDM tych anomali jest jakby więcej :-))

  2. Kamil pisze:

    Czyli co wykryliśmy jakiś przekręt :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *